Šajā laikā tā “auga”, “attīstījās” un ieguva savā funkcionālā aizvien vairāk un vairāk jaunus pakalpojumus un iespējas, kuras izmantot tās īpašniekiem. Vidēji katram cilvēkam pasaulē ir aptuveni 3 kredītkartes no dažādām finanšu organizācijām. Tieši šī plašā popularitāte ir skaidrojama ar to, ka sabiedrība aizvien vairāk tiecas pēc komforta, grib iegādāties vajadzīgās preces tieši tagad un bez apgrūtinājumiem, atpūsties, mācīties un pat ārstēties ar kredīta summas palīdzību savā bankas kontā.
Šobrīd kredītkarti var saņemt gandrīz ikviens tās gribētājs. Galvenais – būt vecumā līdz 65 gadiem ar vismaz nelielu darba algu, kā arī jābūt valsts iedzīvotājam ar pastāvīgu dzīvesvietas reģistrāciju. Kredītkartes noformēšanas un izsniegšanas kārtība ir ļoti vienkārša: nāciet uz jums iepatikušos banku, aizpildiet anketu, norādot galveno informāciju par sevi, un savā kontā saņemiet, lūk, šādu plastmasas nesēju ar noteiktu naudas summu.
Kredītkartes pirmo limitu nosaka atkarībā no jūsu maksātspējas. Saprotams, ka šo rādītāju ņems vērā arī šeit. Parasti kredītkartes summas apmērs ir vienāds ar trīskārtēju jūsu ikmēneša ienākumu apmēru. Šis limits uz jūsu kartes saglabāsies 1 gadu, vēlāk jūs varat pieprasīt lielāku summu. Ja pirms tam jūs esat “lieliski” ticis galā ar savām parādsaistībām, tad banka apstiprinās summas palielināšanu līdz vajadzīgajam apmēram. Limitu var palielināt arī pati banka, palielinoties jūsu darba algai (ja jūs pilnībā izmantojat šī kreditora pakalpojumus un tas ir informēts par jūsu ienākumiem).
Kredītkarte – tas ir tāds pats finanšu produkts kā parastie patēriņa aizņēmumi. Tomēr prestiža dēļ kredītkartes tiek nosacīti iedalītas kategorijās:
Pasaulē ir vairāki plastikāta karšu izgatavotāji. Katrs no tiem ir savas norēķinu sistēmas īpašnieks. Visizplatītākās: Visa, Discover, Master Card un American Express.
Kredītkartes ir jūtami izspiedušas no popularitātes reitinga lielāko daļu patēriņa kredītu, un tas viss, pateicoties virknei priekšrocību, ko iegūst no to lietošanas.
Arī kredītkartes atmaksas mehānismu var nosaukt par vienu no priekšrocībām: šādā ceļā noformēts kredīts tiek uzskatāms par beztermiņa. Citiem vārdiem sakot, aizņēmējam nav noteikts minimālais maksājums, kas jāatmaksā katru mēnesi, bet vienkārši tiek iekasēta komisijas maksa par naudas izmantošanu. Ja kredītkarti ar atvērtu parādu nepapildinās samērā ilgu laika periodu, tad komisija par naudas lietošanu “apēdīs” visu uz kartes atlikušo naudu. Vēlāk jūsu konts tiks bloķēts, un banka būs spiesta vērsties tiesā ar prasību par parāda atmaksu. Tāpēc, lai nebojātu savu kredītvēsturi, nemaksātu kavētus maksājumus un soda naudas, vienkārši katru mēnesi papildiniet karti vismaz par gada likmei norakstāmo summu.
Tas ir viens no svarīgiem kredītkartes izmantošanas aspektiem. Ja esat pazaudējis naudas maku vai tas jums ir nozagts, no naudas varat šķirties uzreiz. Ar kredītkarti viss ir vienkārši un droši: ja tā tiks nozaudēta vai nozagta, krāpnieks vienalga nevarēs to izmantot, nezinot jūsu unikālo PIN kodu (ciparu paroli, kuru pieprasa bankomāts vai termināls katru reizi, noņemot naudu vai veicot maksājumu). Tāpēc jums būs nepieciešams pēc iespējas ātrāk bloķēt karti (zvanot uz savas bankas “karsto” līniju) un pēc tam saņemt jaunu kreditora tuvākajā pārstāvniecībā. Turklāt jaunās kartes konts būs identisks agrākajam (ar tādu pašu kredītlimitu, parādu u.t.t.).
Rezumējot, var teikt, ka kredītkarte ir kļuvusi par neatņemamu finanšu instrumentu, kas stabili nostiprinājies mūsu ikdienas dzīvē un turpina arī turpmāk iepriecināt savus īpašniekus ar jaunām iespējām. Atliek vien cerēt, ka nākotnē kredītkaršu izmantošana kļūs pieejamāka (mazāka apkalpošanas maksa un lielāks terminālu, bankomātu tīkls).