Meklējot vajadzīgo dzīvokli, mēs varam viegli izmantot ērtu meklēšanas filtru un šķirot piedāvājumus pēc šādiem kritērijiem: rajons, stāvoklis, cena. Bet kā novērtēt pirkuma izdevīgumu, ja dzīvoklis ir atrasts, neizmantojot sludinājumu portālu piedāvājumu? Lai izdarītu pareizus secinājumus, nepieciešams salīdzināt izvēlēto objektu ar līdzīgiem dzīvokļiem, kas jau ir katalogā, pēc tādiem pašiem principiem: cena, atrašanās vieta un visas ēkas stāvoklis.
Jaunā mājokļa veiksmīgas atrašanās vietas izvēle ir atkarīga ne tikai no attāluma no centra. Mūslaiku privātmāju pircēji sākuši pievērst lielāku uzmanību nevis dabas skaistumam (mežs vai jūra), bet racionālākiem aspektiem: transports, skolas, rotaļlaukumi u.t.t. Zemes gabala vai dzīvokļa cenu ietekmēs arī pašvaldības turpmākie attīstības plāni. Ja šajā rajonā pēc vairākiem gadiem plāno ierīkot atrakcijas parkus, tad nekustamā īpašuma cenas var celties jau tagad. Tomēr ne visa infrastruktūra ir apsvēršanas vērta, piemēram, ja blakus atrodas dzelzceļš, tad labāk pameklēt veiksmīgāku piedāvājumu.
Ja esat atradis vietu nākamajam būvobjektam līdzās upei, esat uzmanīgs ar grunti – tā var būt nestabila. Pērciet zemes gabalu tikai pēc tam, kad veikta ģeoloģiskā izpēte. Uz pārpludinātas zemes būvniecība, tāpat kā apdrošināšana, izmaksās daudz dārgāk. Iespējams, tāpēc arī nelielā zemes gabala cena.
Jebkurai daudzdzīvokļu mājai ir savi “plusi” un “mīnusi”, un tomēr priekšroka tiek dota akmens ēkām, kam ir arhitektūras pieminekļa vērtība. Uz šādām ēkām var attiecināt mājas, kas celtas pirmās Latvijas Republikas laikā vai pēckara ēkas. Vislētāk tiek novērtētas tipveida padomju laika mājas. Bet jebkurai, pat vecai mājai ir savas īpatnības, piemēram: ēkas ar siltinātu fasādi maksās par 20% dārgāk.
Neuzticieties internetā izvietotajām dzīvokļa vai mājas fotogrāfijām: “Labāk vienu reizi redzēt, nekā 100 reizes dzirdēt”. Fotogrāfijas var būt divējādas: notušēt dzīvokļa reālos trūkumus un otrādi – noslēpt priekšrocības. Arī ar kvadrātmetriem ir tas pats: daudzi pārdevēji ir viltīgi un derīgajā platībā iekļauj balkonu, uzglabāšanas telpu un terašu kvadratūru, lai pircējam rastos iespaids par plašu telpu. Tikt skaidrībā ar šo jautājumu iespējams, personīgi apskatot dzīvokli vai, apskatoties mājokļa tehniskās pases fotogrāfiju.
Spriest par cenas adekvātumu var arī pēc konkrēta sludinājuma “dzīves ilguma” portālā. Daudziem pārdevējiem savi dzīvokļi šķiet daudz dārgāki, un šo faktu var skaidrot ar to, ka viņiem tas nav vienkārši mājoklis, bet daļa no sevis. Kaut arī realitātē piedāvājums ir pārpildīts ar tādiem pašiem objektiem, bet par daudz labāku cenu.
Pašus dārgākos nekustamā īpašuma objektus mēs varam sastapt Rīgā vai Jūrmalā, kā arī tai valsts daļā, kur ir skaista daba. Cenu politika nekustamo īpašumu tirgū kopš neseniem laikiem ir sākusi pievērst uzmanību arī autoceļu attīstībai. Diemžēl dzelzceļa satiksmes neesamība cenu ietekmē tikai negatīvi.
Pērkot mājokli, mēs bieži neaizdomājamies par pragmatiskām lietām, tāpēc neuzskatām iegādes objektu kā investīcijas nākotnē. Mums daudz svarīgāk ir rajona mājīgums vai tuvumā dzīvojošie draugi, radinieki. Un, neskatoties uz to, ka ar tādiem pašiem parametriem varētu atrast arī lētāku dzīvokli, mēs pārmaksājam, bet izvēlamies šo. Vēršoties pēc finansējuma dzīvokļa iegādei bankā, ņemiet vērā, ka kreditors orientēsies uz mājokļa vidējo vērtību, tāpēc par psiholoģisko saderību ar savu nākamo mājokli nāksies samaksāt no personīgā maciņa.
Ja esat nolēmis pārdot savu mājokli, tad labākā cenas izvēles metode būs konsultācija pie profesionāla nekustamo īpašumu aģenta. No otras puses, arī pircējs var vērsties jebkurā nekustamo īpašumu aģentūrā, lai noskaidrotu, cik adekvāta ir konkrētā nekustamā īpašuma objekta cena.